Увага! Карантинні рослини!

Карантинні бур’яни це види рослин, занесені з інших ботаніко-географічних областей, тобто адвентивні. З усих видів карантинних бур’янів, обмежено розповсюджених на території України, вихідцями з Північної Америки є амброзія полинолиста, паслін колючий, ценхрус малоквітковий). І тільки гірчак повзучій походить із Середньої Азії. Потрапивши в регіони, де умови для їх росту сприятливі, а стримуючі фактори (хвороби і шкідники) відсутні, такі рослини стають особливо шкідливими. В Україні обмежено-поширеними є: амброзія полинолиста (Ambrosia artemisiifolia), гірчак рожевий (повзучий) (Acroptilon repens.), ценхрус якірцевий (малоквітковий) (Cenchrus pauciflorus), паслін колючий (Solanum rostratum).

Амброзія полинолиста (Ambrosia artemisiifolia L.) — вид отруйних трав’янистих рослин із родини айстрових.

Амброзія полинолиста належить до карантинних бур’янів, які завдають великої шкоди не лише сільському господарству, але й здоров’ю людини. За життєвою стратегією — це рудерал, заселяє сади, городи, узбіччя доріг, залізничні насипи, луки, пасовища, пустирі тощо.

Амброзія полинолиста — однорічна яра рослина, зовнішнім виглядом схожа на коноплю, а розмірами і формою листків нагадує полин гіркий (звідки й назва полинолиста). Стебло і листя опушені. Амброзія  — однодомна рослина, має одностатеві чоловічі квіти, зібрані в колосоподібні суцвіття на вершинах гілок, кошики з жіночими квітами розміщені в пазухах верхніх листків.

Розрізняють дві форми амброзії:

  • • сірувата з червонуватими стеблами і дуже опушеними суцвіттями;
  • • зелена, розсіяноопушена.

Квітковий пилок амброзії шкідливий для людини. У період цвітіння, з середини липня до настання осінніх заморозків, серед населення спостерігається алергійне захворювання амброзійний поліноз. Алергію викликають білки — антигени, які знаходяться в пилку амброзії. Пилок амброзії, потрапляючи у ніс, бронхи, викликає сльозотечу, порушує зір, підвищує температуру тіла, відбувається різке запалення слизових оболонок верхніх дихальних шляхів, що призводить до приступів бронхіальної астми.

При знаходженні в осередку поширення амброзії, в тому числі при виконанні робіт із знищення карантинних рослин, необхідно захистити відкриті ділянки шкіри, очі, верхні дихальні шляхи. Необхідно вдягати щільний одяг з довгими рукавами і штанинами, захисні рукавиці. Не зайвою буде і зволожена ватно-марлева пов’язка. Після роботи необхідно вмитися чистою водою, прополоскати рот, горло, ніс, ретельно вимити руки з милом, прийняти душ.

Залишаються високими показники захворюваності на алергологічну патологію серед населення, яка зумовлена у більшості випадків шкідливим впливом пилку карантинних рослин, в тому числі амброзією полинолистою. Лікування алергії, спричиненої пилком амброзії, тривале і не завжди успішне.

Заходи безпеки та боротьби із бур’яном:

  • • перед цвітінням, у період бутонізації, потрібно скошувати рослину або виривати із корінням та знищувати шляхом спалювання у спеціально визначених місцях;
  • • на узбіччях доріг можна застосовувати гербіциди для оприскування;
  • • на невеликих площах і присадибних ділянках потрібно проводити механічну боротьбу, шляхом ручного прополювання і скошування в міру відростання бур’яну, а також можна використовувати натрієву і амінну сіль (2-3 кг/га) в суміші з аміачною селітрою (10 кг/га) чи сульфатом амонію.

Щоб влітку радіти цвітінню без алергії, лікування потрібно почати вже взимку

Перше, що повинна зробити людина, у якої в один і той же час року виникають перераховані вище симптоми, це звернутися по спеціалізовану медичну допомогу. Швидше за все, це прояви алергії і тільки алерголог може виявити агент алергічної реакції і визначити, як боротися з хворобою. На сьогодні єдиний ефективний метод лікування алергії – алерген-специфічна імунотерапія (АСІТ). Її мета – сформувати в організмі людини антитіла, які будуть в подальшому блокувати алергічну реакцію. Для цього за індивідуально розробленою схемою пацієнт отримує лікування для зниження інтенсивності симптомів алергії надалі. На тлі лікування перебудовується імунітет, що дозволяє забути про алергію на тривалий термін. АСІТ дозволяє запобігти розвитку бронхіальної астми або контролювати вже виникло захворювання. Але головна перевага терапії – тривала ремісія.